Skip to content

117 West Kennedy DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$274,630
Last Sale Date
Dec 21, 2007

Property Information

Block2010
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,200
27%
Improvement Value:$124,900
73%
Total Assessment$171,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,739+0.2%
2024$5,728-0.4%
2023$5,752+1.8%
2022$5,648+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$274,630

To:

Sq Ft1,400DeedBook 12757, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 2007