Skip to content

3002 Cottonwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2009

Property Information

Block2010
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,993
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,200
17%
Improvement Value:$225,300
83%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,106+0.2%
2024$9,090-6.3%
2023$9,696+1.8%
2022$9,520+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 12301, Page 32453

Property Built

Built

Year Built: 2006