Skip to content

407 London Court IiEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2000

Property Information

Block2118
Lot15
QualifierC0407
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage826
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
12%
Improvement Value:$70,100
88%
Total Assessment$80,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,687+0.2%
2024$2,682-0.4%
2023$2,693+1.8%
2022$2,644+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989