Skip to content

458 London Court IiEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$48,500
Last Sale Date
Mar 26, 2014

Property Information

Block2118
Lot15
QualifierC0458
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage644
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
15%
Improvement Value:$56,300
85%
Total Assessment$66,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,224+0.2%
2024$2,220-0.4%
2023$2,229+1.8%
2022$2,189+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$48,500

To:

Sq Ft644DeedBook 13736, Page 19328

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 12189, Page 19170

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 7380, Page 1668

Property Sale

Sale
$57,900
DeedBook 6974, Page 93790

Property Built

Built

Year Built: 2001