Skip to content

478 London Court IiEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Nov 28, 2012

Property Information

Block2118
Lot15
QualifierC0478
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage644
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
12%
Improvement Value:$71,300
88%
Total Assessment$81,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,727+0.2%
2024$2,722-0.4%
2023$2,733+1.8%
2022$2,684+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft644DeedBook 13523, Page 74402

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 12439, Page 95531

Property Sale

Sale
$81,900
DeedBook 7286, Page 75930

Property Built

Built

Year Built: 2001