Skip to content

2909 Fire RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1930

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block2121
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
40%
Improvement Value:$111,000
60%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,205+0.2%
2024$6,194-0.4%
2023$6,220+1.8%
2022$6,107+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 15720, Page 10685

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook 7703, Page 30859

Property Built

Built

Year Built: 1930