Skip to content

211 Second AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1925

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block2408
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class15
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,864
Acreage4.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
39%
Improvement Value:$115,800
61%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,346+0.2%
2024$6,334-0.4%
2023$6,361+1.8%
2022$6,245+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925