Skip to content

6b Oxford VillageEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block2203
Lot23
QualifierC006B
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage759
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
24%
Improvement Value:$39,600
76%
Total Assessment$52,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,747+0.2%
2024$1,744-0.4%
2023$1,752+1.8%
2022$1,720+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$129,900

To:

Sq Ft759DeedBook 15824, Page 43071

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft759DeedBook 14128, Page 55806Recorded9/15/2016

Property Sale

Sale
$128,300
DeedBook 12401, Page 77788

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 7814, Page 83712

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 7295, Page 80101

Property Built

Built

Year Built: 1970