Skip to content

6806 Tilton RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block2203
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
DescriptionAUTO SHOWROOM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$900,000
90%
Improvement Value:$100,000
10%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,540+0.2%
2024$33,480-0.4%
2023$33,620-30.8%
2022$48,584+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$4,000,000

To:

DeedBook 12452, Page 1659Recorded6/6/2023

Property Sale

Sale
$2,468,400

To:

DeedBook 12452, Page 1659

Property Sale

SaleMulti
$1,600,000

To:

DeedBook 5081, Page 30