Skip to content

4 Tilton ClubEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block2204
Lot3
QualifierC0004
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,042
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
15%
Improvement Value:$83,700
85%
Total Assessment$98,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,310+0.2%
2024$3,304-0.4%
2023$3,318+1.8%
2022$3,258+2.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,042DeedBook 15754, Page 21716Recorded6/13/2025

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,042DeedBook 15754, Page 21716

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 13724, Page 12324Recorded3/5/2014

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12689, Page 82119

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 7207, Page 42273

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 6498, Page 171

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 5288, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1986