Skip to content

13 Tilton ClubEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2025

Property Information

Block2204
Lot3
QualifierC0013
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,042
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
18%
Improvement Value:$70,300
82%
Total Assessment$85,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,861+0.2%
2024$2,856-0.4%
2023$2,868+1.8%
2022$2,816+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,042DeedBook 15188, Page 11422

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7700, Page 29659

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 6964, Page 89448

Property Built

Built

Year Built: 1986