Skip to content

119 Pleasant Heights AveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2015

Property Information

Block2204
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,056
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
30%
Improvement Value:$86,400
70%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,135+0.2%
2024$4,128-0.4%
2023$4,145+1.8%
2022$4,070+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 7750, Page 53852

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 6586, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 5162, Page 297