Skip to content

6733 Black Horse PikeEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block2302
Lot22
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9C

Building Details

Building Class---
DescriptionRESTAURANT
Dwellings1
ZoningRCD
Sq Footage---
Acreage16.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,231,600
67%
Improvement Value:$600,500
33%
Total Assessment$1,832,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,449+0.2%
2024$61,339-52.5%
2023$129,175+1.8%
2022$126,831+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,150,000

To:

DeedBook 15113, Page 63126

Property Sale

Sale
$3,964,310

From:

To:

DeedBook 14815, Page 33616Recorded7/1/2020

Property Sale

Sale
$15,600

From:

To:

DeedBook 14451, Page 34254Recorded6/29/2018