Skip to content

6421 West Jersey AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1925

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block2502
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,784
Acreage3.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
34%
Improvement Value:$130,100
66%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,611+0.2%
2024$6,599+4.9%
2023$6,290+1.8%
2022$6,176+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$214,000

To:

DeedBook 15007, Page 29394

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 12171, Page 11806

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 2004, Page 4701

Property Built

Built

Year Built: 1925