Skip to content

4039 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1961

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 24, 2016

Property Information

Block2502
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,199
Acreage4.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
31%
Improvement Value:$161,700
69%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,858+0.2%
2024$7,844-0.4%
2023$7,877+1.8%
2022$7,734+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961