Skip to content

4015 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1925

Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block2502
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SCB2G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,337
Acreage4.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
45%
Improvement Value:$86,500
55%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,276+0.2%
2024$5,266-0.4%
2023$5,288+7.0%
2022$4,942+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925