Skip to content

4035 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$128,777
Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block2507
Lot31
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,331
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
23%
Improvement Value:$190,900
77%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,351+0.2%
2024$8,337-0.4%
2023$8,371+1.8%
2022$8,219+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$128,777

To:

Sq Ft2,331DeedBook 14383, Page 8298

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 12003, Page 41622

Property Sale

Sale
$238,652
DeedBook 7741, Page 49626

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$3,325,000
DeedBook 7340, Page 2058