Skip to content

117 Windwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$267,400
Last Sale Date
Jun 26, 2008

Property Information

Block2509
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,762
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,200
20%
Improvement Value:$167,000
80%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,017+0.2%
2024$7,004-0.4%
2023$7,033+1.8%
2022$6,906+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$267,400

To:

Sq Ft1,762DeedBook 12862, Page 52438

Property Built

Built

Year Built: 2008