Skip to content

6 Balsam LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015

Last Sale Price
$194,900
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block2509
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
23%
Improvement Value:$139,400
77%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+0.2%
2024$6,093-0.4%
2023$6,119+1.8%
2022$6,008+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$194,900

To:

Sq Ft1,344DeedBook 13871, Page 13539

Property Built

Built

Year Built: 2015