Skip to content

4053 Ivins AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2001

Property Information

Block2606
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,051
Acreage2.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
28%
Improvement Value:$142,800
72%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,678+0.2%
2024$6,666-0.4%
2023$6,694+1.8%
2022$6,572+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955