Skip to content

4000 Ivins AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1958

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 14, 2003

Property Information

Block2607
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,128
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,700
29%
Improvement Value:$91,400
71%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,296+0.2%
2024$4,289-0.4%
2023$4,307+1.8%
2022$4,229+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,128DeedBook 7587, Page 20616

Property Built

Built

Year Built: 1958