Skip to content

6235 West Jersey AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block2607
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,532
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
20%
Improvement Value:$131,900
80%
Total Assessment$165,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,551+0.2%
2024$5,541+6.3%
2023$5,211+1.8%
2022$5,117+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000

To:

DeedBook 14977, Page 19909

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 13006, Page 42313

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$60,000

To:

DeedBook 6203, Page 317