Skip to content

3097 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block2607
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,102
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,200
14%
Improvement Value:$210,400
86%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+0.2%
2024$8,189+12.8%
2023$7,262+1.8%
2022$7,130+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 15814, Page 40112

Property Sale

Sale
$369,900

To:

Sq Ft2,102DeedBook 15427, Page 19974

Property Sale

Sale
$232,990

To:

DeedBook 12993, Page 35209

Property Built

Built

Year Built: 2008