Skip to content

4044 Ivins AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973
Other Exempt

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block2607
Lot45
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,270
Acreage3.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
27%
Improvement Value:$152,900
73%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$6,570+0.4%
2019$6,547+4.1%
2018$6,288+1.5%
2017$6,196+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000

To:

Sq Ft2,270DeedBook 14441, Page 30696

Property Sale

Sale
$145,900
DeedBook 6749, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1973