Skip to content

4010 Ivins AvenueOcean City, NJ 08226

Built 1993

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Jan 11, 2016

Property Information

Block2607
Lot56
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,199
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
24%
Improvement Value:$155,900
76%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,923+0.2%
2024$6,910-0.4%
2023$6,939+1.8%
2022$6,813+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$191,000

To:

Sq Ft2,329DeedBook 14013, Page 2884

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 7550, Page 99206

Property Built

Built

Year Built: 1993