Skip to content

101 Azalea LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block2612
Lot32
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage3,060
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
14%
Improvement Value:$298,000
86%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,679+0.2%
2024$11,658+28.2%
2023$9,094+1.8%
2022$8,929+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

To:

DeedBook 15190, Page 12109

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 7589, Page 21584

Property Built

Built

Year Built: 2001