Skip to content

119 Wedgewood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$489,900
Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block2613
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,712
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,100
17%
Improvement Value:$237,100
83%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,566+0.2%
2024$9,549-0.4%
2023$9,588+10.5%
2022$8,678+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$489,900

To:

Sq Ft2,712DeedBook 15540, Page 3861

Property Sale

Sale
$377,750
Sq Ft2,712DeedBook 14902, Page 62382Recorded12/7/2020

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,712DeedBook 13940, Page 45691Recorded8/5/2015

Property Sale

Sale
$223,273
DeedBook 6308, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1997