Skip to content

400 Glenn AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 8, 2025

Property Information

Block2710
Lot22
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,706
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,100
14%
Improvement Value:$268,400
86%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,481+0.2%
2024$10,463-0.4%
2023$10,506+1.8%
2022$10,316+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 15745, Page 18815

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,706DeedBook 14119, Page 52038Recorded8/29/2016

Property Sale

Sale
$287,000

To:

DeedBook 13300, Page 33901

Property Sale

Sale
$314,159

To:

DeedBook 11933, Page 9113

Property Built

Built

Year Built: 2004