Skip to content

402 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block2702
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,560
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
26%
Improvement Value:$132,500
74%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,034+0.2%
2024$6,023-0.4%
2023$6,048+1.8%
2022$5,939+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$427,500
DeedBook 12097, Page 81369

Property Sale

Sale
$276,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 11958, Page 21127

Property Sale

Sale
$235,270
DeedBook 7221, Page 48534

Property Built

Built

Year Built: 1974