Skip to content

404 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Date
Jun 7, 2002

Property Information

Block2702
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,630
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
28%
Improvement Value:$118,200
72%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,507+0.2%
2024$5,497-0.4%
2023$5,520+1.8%
2022$5,420+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,794
DeedBook 7229, Page 52074

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Sq Ft1,630DeedBook 5414, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1974