Skip to content

305a Springfield AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Oct 17, 2007

Property Information

Block2715
Lot39
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage3,206
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
16%
Improvement Value:$218,900
84%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,747+0.2%
2024$8,732-0.4%
2023$8,768+1.8%
2022$8,609+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$299,900

To:

Sq Ft3,206DeedBook 12721, Page 97221

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 12485, Page 14605

Property Sale

Sale
$3,240,000
DeedBook 12063, Page 67695

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 6374, Page 342