Skip to content

316 Flatbush AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$205,260
Last Sale Date
Apr 26, 2002

Property Information

Block2719
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,792
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,800
16%
Improvement Value:$235,900
84%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,381+0.2%
2024$9,364-0.4%
2023$9,404+1.8%
2022$9,233+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,260

To:

Sq Ft2,792DeedBook 7200, Page 38965

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$957,000
DeedBook 6898, Page 61902