Skip to content

317 Glenn AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block2719
Lot18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,752
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
16%
Improvement Value:$224,200
84%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,989+0.2%
2024$8,973-0.4%
2023$9,010+1.8%
2022$8,847+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

DeedBook 14904, Page 62910

Property Sale

Sale
$204,885

To:

DeedBook 7246, Page 59142

Property Built

Built

Year Built: 2001