Skip to content

218 Glenn AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
May 21, 2003

Property Information

Block2722
Lot31
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,628
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,300
16%
Improvement Value:$227,500
84%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,083+0.2%
2024$9,066-0.4%
2023$9,104+1.8%
2022$8,939+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900

To:

Sq Ft2,628DeedBook 7500, Page 72182

Property Built

Built

Year Built: 2002