Skip to content

311 Martin L.King Ave.Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2017

Property Information

Block2723
Lot37
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,144
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
32%
Improvement Value:$96,700
68%
Total Assessment$141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,746+0.2%
2024$4,737-0.4%
2023$4,757+1.8%
2022$4,671+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$95,500

From:

To:

DeedBook 13762, Page 32095Recorded6/6/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1970