Skip to content

131 Pennington AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$128,750
Last Sale Date
May 14, 2001

Property Information

Block2802
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5C

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,688
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
24%
Improvement Value:$142,000
76%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,265+0.2%
2024$6,254-0.4%
2023$6,280+1.8%
2022$6,166+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$128,750

To:

Sq Ft1,688DeedBook 6955, Page 86214

Property Built

Built

Year Built: 2001