Skip to content

104 Cates RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 1, 2024

Property Information

Block2905
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,120
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,400
30%
Improvement Value:$102,700
70%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,900+0.2%
2024$4,891-0.4%
2023$4,912+1.8%
2022$4,823+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook 15566, Page 12894

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$51,000

To:

DeedBook 7293, Page 79278