Skip to content

2531 Tilton Road(Block 306 Lot 1)Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$784,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block306
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8A

Building Details

Building Class---
Description1SM/BILLBOARD
Dwellings1
ZoningGC
Sq Footage---
Acreage5.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,800
36%
Improvement Value:$453,300
64%
Total Assessment$711,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,850+0.2%
2024$23,808-0.4%
2023$23,907+1.8%
2022$23,473+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$784,000

To:

DeedBook 14323, Page 57842

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 12673, Page 74765

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6323, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1986