Skip to content

108 Pine AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 26, 2024

Property Information

Block3103
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage3.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,100
40%
Improvement Value:$99,500
60%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,494+0.2%
2024$5,484-0.4%
2023$5,507+1.8%
2022$5,407+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 15642, Page 37388

Property Built

Built

Year Built: 1975