Skip to content

118 Winnepeg AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block3201
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,257
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,200
17%
Improvement Value:$133,100
83%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,376+0.2%
2024$5,367-0.4%
2023$5,389+1.8%
2022$5,292+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,257DeedBook 14721, Page 1423

Property Sale

SaleMulti
$234,000

From:

To:

DeedBook 14330, Page 60222Recorded10/31/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$212,000

From:

To:

DeedBook 13681, Page 70383Recorded11/13/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$223,400
DeedBook 13106, Page 7404

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 5545, Page 19