Skip to content

101 Virginia AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Price
$195,700
Last Sale Date
Sep 17, 2009

Property Information

Block3201
Lot78
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,401
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
25%
Improvement Value:$135,000
75%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+0.2%
2024$6,026-0.4%
2023$6,052+1.8%
2022$5,942+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,700

To:

Sq Ft1,401DeedBook 13062, Page 72456

Property Sale

Sale
$141,900
DeedBook 7142, Page 12784

Property Built

Built

Year Built: 1986