Skip to content

105 Virginia AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1991

Last Sale Price
$205,100
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block3201
Lot80
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,479
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$118,400
72%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,480+0.2%
2024$5,471-0.4%
2023$5,494+1.8%
2022$5,394+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,100

To:

Sq Ft1,479DeedBook 14335, Page 61768

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5911, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1991