Skip to content

12 High School DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Mar 5, 1993

Property Information

Block3302
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,148
Acreage1.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
26%
Improvement Value:$200,800
74%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,099+0.2%
2024$9,083-0.4%
2023$9,121+1.8%
2022$8,956+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft2,148DeedBook 5477, Page 145