Skip to content

22 High School DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block3302
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,392
Acreage1.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
31%
Improvement Value:$149,400
69%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,261+0.2%
2024$7,248-0.4%
2023$7,279+1.8%
2022$7,147+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$249,900

To:

DeedBook 14858, Page 47976

Property Sale

Sale
$218,750

To:

DeedBook 13409, Page 19316

Property Sale

Sale
$259,900

To:

DeedBook 11984, Page 33692

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$89,900

To:

DeedBook 7699, Page 29294

Property Sale

Sale
$45,249

To:

DeedBook 7409, Page 18797

Property Sale

Sale
$44,900
DeedBook 6612, Page 304