Skip to content

1 Marigold CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$278,500
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block3323
Lot130
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,006
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
27%
Improvement Value:$175,500
73%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,009+0.2%
2024$7,995-0.4%
2023$8,028+1.8%
2022$7,883+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$278,500

To:

DeedBook 14756, Page 14343

Property Sale

Sale
$252,500

To:

DeedBook 13412, Page 20996

Property Sale

Sale
$278,640

To:

DeedBook 12563, Page 22335

Property Built

Built

Year Built: 2005