Skip to content

217 Lily RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2011

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block3323
Lot109
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,600
27%
Improvement Value:$164,200
73%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,506+0.2%
2024$7,493+3.0%
2023$7,274+1.9%
2022$7,138+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 14933, Page 5334

Property Sale

Sale
$286,004

To:

DeedBook 13279, Page 22081

Property Built

Built

Year Built: 2011