Skip to content

605 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1949

Last Sale Date
Dec 22, 1986

Property Information

Block3403
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10D

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPO1
Sq Footage1,056
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,400
36%
Improvement Value:$74,800
64%
Total Assessment$116,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,897+0.2%
2024$3,890-0.4%
2023$3,907+1.8%
2022$3,836+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949