Skip to content

609 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2009

Property Information

Block3403
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10D

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPO1
Sq Footage2,318
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,900
18%
Improvement Value:$169,900
82%
Total Assessment$206,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,936+0.2%
2024$6,924-0.4%
2023$6,953+1.8%
2022$6,826+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978