Skip to content

4081 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block3501
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,764
Acreage8.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,500
37%
Improvement Value:$169,500
63%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,022+0.2%
2024$9,006-0.4%
2023$9,044+1.8%
2022$8,880+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987