Skip to content

16 Ninth AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 1992

Property Information

Block3501
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage808
Acreage9.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,100
42%
Improvement Value:$130,200
58%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,489+0.2%
2024$7,476-0.4%
2023$7,507+1.8%
2022$7,371+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003